Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie

Rozpracuj to z Biblioteką

Od stycznia do czerwca 2014 r. nasza szkoła wspólnie z Publiczną Biblioteką oraz Publicznym Gimnazjum w Stąporkowie realizowała projekt „Rozpracuj to z Biblioteką” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, który był wspierany przez sieć Fundacji Społeczeństwa Otwartego. Realizatorem projektu była Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Koordynatorem projektu w naszej gminie była Biblioteka Publiczna w Stąporkowie we współpracy z naszą szkołą i Publicznym Gimnazjum w Stąporkowie.

W ramach projektu, młodzież uczestniczyła w spotkaniach z doradcą zawodowym z Wojewódzkiego Urzędu Pracy – panią Agnieszką Stokowiec. Zajęcia te miały na celu zapoznać uczniów z aktualnymi zawodami deficytowymi na rynku pracy oraz z zawodami przyszłości. Organizowane były także spotkania z Młodymi Profesjonalistami – panem Pawłem Harajdą i panem Karolem Olczakiem. Po tych spotkaniach uczniowie wyciągnęli wniosek, że ważny w dążeniu do celu jest upór i niezależnie od miejsca zamieszkania można zrealizować swoje marzenia. Dla gimnazjalistów z klas III – ich, zorganizowane zostały warsztaty, które poprowadzili nauczyciele naszej szkoły. Grupa ekonomiczno – logistyczna uczestniczyła w lekcjach, które poprowadziła pani Justyna Serek i pani Marzena Kwiecińska. Uczniowie mieli także możliwość wysłuchania o ścieżce kariery zawodowej, którą przedstawiła pani Renata Piętowska – absolwentka naszej szkoły. Grupa informatyczna spotkała się z nauczycielami przedmiotów z grupy informatycznej – panią Jadwigą Dudą, panem Tomaszem Polakiem i panem Karolem Banasikiem. Wszystkie, wyżej wymienione spotkania odbywały się w naszej szkole.

Zajęcia realizowane w ramach projektu pozwoliły uczniom zdobyć dodatkową wiedzę m.in. jak zaplanować swoją przyszłość, np. wybór kierunku kształcenia w technikum i na studiach. Młodzież dowiedziała się w jaki sposób poszukiwać pracy, gdzie się zwrócić, jakie strony internetowe odwiedzić. Pomocnym narzędziem była strona Praca Enter, gdzie można sprawdzić swój potencjał i predyspozycje zawodowe. Uczniowie wypełniali różne ankiety i rozwiązywali testy, które pozwoliły ocenić swoje możliwości zawodowe.

Udział uczniów wiązał się nie tylko z pracą ale też z nagrodami. 3 czerwca 2014 r. dla grupy ekonomiczno – logistycznej została zorganizowana wycieczka do Warszawy. Wyjazd miał na celu zapoznanie młodzieży z instytucjami finansowymi. Uczniowie zwiedzili Giełdę Papierów Wartościowych, Narodowy Bank Polski i Mennicę Polską. 6 czerwca b.r. grupa informatyczna wzięła udział w wycieczce do Łodzi. Młodzież z naszej szkoły zwiedziła fabrykę produkującą komputery DELL, zaś młodzież z Gimnazjum fabrykę transformatorów ABB. Kolejnymi i wspólnymi punktami zwiedzania było Muzeum Kinematografii i Eksperymentarium.

W czasie trwania projektu, młodzież przygotowywała prezentacje multimedialne dotyczące wymarzonego zawodu. Podczas uroczystości podsumowania projektu, uczniowie przedstawili swoje prace w następującym składzie: zawód grafika komputerowegoKarolina Ostrowska II TOR, Olga Rupniewska II TOR i Monika Brzeźnicka II TOR, zawód usług kurierskich – Maciej Antoniak II TL, Dominik Heidenrejch II T i Aleksandra Zawada II TL, zawód technika informatyka – Damian Wojda II TI i Michał Szcześniak – II TI. Za przygotowanie uczniów odpowiedzialni byli nauczyciele: pani Marzena Kwiecińska, pani Monika Grabusińska i pan Karol Banasik.

Na uroczystość podsumowania projektu przybyli zaproszeni goście: pani Anna Kozik z Fundacji Inicjatyw Społeczno – Ekonomicznych w Warszawie, pani Teresa Sobczak – koordynator projektu z ramienia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach, pan Wojciech Ślefarski Sekretarz UM, pani Katarzyna Sorn – dyrektor MGOK i S w Stąporkowie, pan Marcin Kołodziejczyk – radny Rady Miejskiej, pani Joanna Bernat – dyrektor ZSP w Stąporkowie, pani Marzanna Błońska i pani Jolanta Bała – opiekunki projektu w Gimnazjum wraz z uczniami klas III – ich uczestniczących w projekcie. Z naszej szkoły przybyła pani Hanna Rzepka – dyrektor, pani Anna Misiowiec – opiekun projektu w naszej szkole, nauczyciele, wychowawcy oraz uczniowie klasy I i II Technikum, biorący udział w projekcie. Uroczystość miała na celu przypomnieć o działaniach, które były realizowane w czasie trwania projektu „Rozpracuj to z Biblioteką”. Uczniowie złożyli serdeczne podziękowania dla pani Wiesławy Kulińskiej, która była koordynowała wszystkie działania związane z projektem. Podziękowania otrzymali także dyrektorzy szkół i nauczyciele realizujący działania projektowe w szkole. Spotkanie zakończyło się wykonaniem przez uczniów piosenek. Z naszej szkoły zaprezentowali się: Daria Szymańska, Mateusz Zawada, Adrian Wasiński, Dominik Heidenrejch i Kamil Kołodziejczyk. Z Publicznego Gimnazjum wystąpili: Jakub Kurp i Wiktoria Lunge. Program poprowadził pan Marcin Michalczyk.

Projekt „Rozpracuj to z Biblioteką” był dla uczniów i nauczycieli ciekawym doświadczeniem. Oprócz zdobytych nowych informacjii wiedzy, zacieśniona została współpraca między szkołami a Biblioteką Publiczną w Stąporkowie. W przyszłym roku szkolnym planowane są kolejne wspólne działania.

Anna Misiowiec

Nasza strona wymaga plików cookie. Korzystając z niej, zgadzasz się na używanie przez nas tych plików.

Zaloguj się do swojego konta

Nie pamiętaszHasła ?

Zarejestruj się na stronie!