Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie

Comenius

O projekcie 

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie w br. szkolnym rozpoczął realizację nowego projektu Comenius pt. „Od tradycji do nowoczesności – My nowi Europejczycy”. Jest to program, który daje przede wszystkim możliwości poznania rówieśników z innych krajów, ich środowiska, tradycji oraz kultury tych państw.

Partnerami realizującymi projekt są szkoły z Bułgarii, Francji, Włoch, Litwy:

-Szkoła w Topolovgradzie

-Szkoła „Regina Cleno” na Sycylii

-Prywatne Liceum Świętego Felixa

-Szkoła średnia w Kłajpedzie

Jednym z celów jest wymiana młodzieży, co umożliwia poznanie życia codziennego i obyczajów. Nasi uczniowie i nauczyciele byli już z wizytą roboczą w Bułgarii, a w kwietniu br. planowany jest wyjazd do Nantes we Francji. Każdy z uczestników przygotowuje się do niej, realizując różne zadania. Jednym z produktów Comeniusa jest ekspozycja zdjęć z wyjazdu do odległej Bułgarii, którą możemy podziwiać na parterze budynku szkoły. Oprócz wystawy przygotowane zostały prezentacje multimedialne w języku angielskim o świętach obchodzonych w Polsce, które zostaną pokazane podczas wizyty roboczej we Francji. Przedstawimy zwyczaje i obchody takich świąt jak: Boże Narodzenie – prezentację przygotowała Joanna Wrzecionowska z kl. II LO, Święto Niepodległości – prezentację przygotowała Anna Boruń z kl. II LO, Święto Zmarłych – prezentację przygotował Michał Jedynak z kl. III TI. W związku z realizacją projektu został opracowany dwuletni plan działań, który obejmuje m.in. takie zadania jak:
– studiowanie przez uczniów tradycji oraz uroczystości, które odbywają się w ich krajach, a potem przedstawianie je swoim partnerom, aby mogli zrozumieć co znaczy wspólne życie w Europie,

– wycieczki do miejsc kultu religijnego w regionie świętokrzyskim, do muzeum wsi kieleckiej
w Tokarni,

– opracowanie ciekawych lekcji dotyczących np.: europolszczyzny, etymologii przysłów,

– organizowanie warsztatów – nauka układania palm wielkanocnych, nauka tańca współczesnego 
i dawnego oraz wystaw etnograficznych i inne.

Nadrzędnym celem projektu jest zwrócenie uwagi na fakt, iż nasi uczniowie są nowymi obywatelami
w „starej Europie”, Europie, która jest wielokulturowa i taka musi pozostać. Każda kultura musi być zachowana. Jednocześnie ta wielokulturowość musi być podwaliną, na której młodzi zbudują swój nowy – Europejski dom.
Realizacją zadań koordynuje Szkolny Klub Europejski „Europejczyk” oraz nauczyciele:
Małgorzata Góral, Dorota Kosierkiewicz i Justyna Serek

 

Francja

„W ramach realizowanego projektu Comenius pt. „Od tradycji do nowoczesności, my nowi Europejczycy” w dniach 21-28 kwietnia 2009r. odbyło się spotkanie szkół partnerskich w francuskim mieście Nantes położonego na rzeką Loarą i Oceanem Atlantyckim.

Naszą szkołę reprezentowali:

uczniowie: Anna Boruń, Olga Laskowska i Joanna Wrzecionowska z klasy II LO, Michał Mastalerz z klasy II TI 
nauczyciele: Dorota Kosierkiewicz i Małgorzata Góral – koordynator projektu.

Piękne krajobrazy, ogrody, parki, port, plaża, ocean to największe atrakcje tego miasta przyciągającego tłumy turystów całego świata. W pamięci uczniów pozostały nie tylko miejsca, zabytki, ale przede wszystkim ludzie, z którymi mogli nawiązać nowe znajomości – porozmawiać o wrażeniach z pobytu, zainteresowaniach, kulturze narodowe.

Bardzo ciepło wspominają rodziny, u których gościli przez cały okres pobytu. Ich domy stały się dla nich żywym obrazem francuskich tradycji i obyczajów. Mieli okazję skosztować kulinarnych specjałów: krewetki, małże, najlepsze bo francuskie – sery fromage, nie spróbowali jednak żab, bo jak twierdzą Francuzi wcale ich nie jedzą. Tylko ekskluzywne restauracje serwują dania z żab.

Każdego dnia wszyscy uczestnicy wymiany spędzali ze sobą większość czasu na spotkaniach integracyjnych, wycieczkach po Nantes podczas, których mogli bliżej się poznać. Stwarzało
to możliwości wymiany doświadczeń, osobistych poglądów na temat własnych i obcych kultur
z różnonarodowymi rówieśnikami. Co stanowiło również okazję do zweryfikowania własnych czy też utartych spostrzeżeń, stereotypów na temat ludzi różnych narodowości; a przede wszystkim Francuzów „Francuzi to cierpliwi, życzliwi, tolerancyjni ludzie. Potrafią świetnie zagospodarować sobie życie. Dużo pracują, ale zawsze znajdują czas dla rodziny i bliskich. Rodzina jest dla nich ważniejsza niż praca i kariera” – stwierdzają uczniowie. Harmonia i spokój życia to wielkie atuty osobowości Francuzów, których my Polacy możemy im pozazdrościć.

Oprócz spotkań towarzyskich, odbywały się zajęcia, poświęcone na prezentacje uprzednio przygotowanych prac multimedialnych na dowolnie wybrany temat związany z kulturą i historią swoich państw. Nasi reprezentanci przedstawili pracę o święcie niepodległości w Polsce – jak
i dlaczego Polacy obchodzą święto 11 listopada i jakie znaczenie ma dla nas święto narodowe.
Z kolei Francuzi przygotowywali prezentacje o atrakcjach ich rodzinnego miasta – Nantes oraz świętach i tradycjach stanowiących o ich tożsamości.

Delegacja ze Stąporkowa zwiedziła również stolice i centrum kultury Francji – Paryż. Podziwiali ogrom wieży Eiffla, bogactwo dzieł sztuki światowego muzeum Luwr, unikatową gotycką architekturę katedrę Notre Dame. Wielkie wrażenie wywarł przepiękny widok panoramy Paryża ze wzgórzem świątyni Sacre – Couer.

Z wielkim sentymentem wspominają tę podróż pełną niezapomnianych przygód i ciekawych doświadczeń. Zgodnie potwierdzają, powiedzenie, że „podróże kształcą”.

Sycylia

 

W ramach realizacji projektu „Comenius”pt. „Od tradycji do nowoczesności, my nowi Europejczycy”,

wzięliśmy udział w wycieczce do południowych Włoch, a dokładniej na Sycylię.

Po wyczerpującym i długim locie samolotem, trwającym łącznie z przesiadką w Monachium około trzech godzin,dotarliśmy na lotnisko w Catanii.

W tej wspaniałej integracji kulturowej udział wzięli uczniowie oraz nauczyciele z innych krajów europejskich: z Francji, Bułgarii, Włoch i Litwy. Naszą szkołę reprezentowali:

Grzegorz Wilk i Weronika Kossar z klasy 2 a LO oraz Bartosz Kołodziejczyk i Marcin Okła z klasy 2 TI. Naszymi opiekunami były pani Małgorzata Góral oraz pani Justyna Serek.

Po przybyciu na miejsce spotkaliśmy się z bardzo miłym i życzliwym przywitaniem ze strony włoskiej młodzieży. Następnie poznaliśmy uczniów, u których mieliśmy zamieszkać. Jak się później okazało, był to początek wielkiej i niezapomnianej przygody. W następnym dniu wszyscy spotkaliśmy się we włoskiej szkole, aby potem wspólnie wyruszyć na pierwsza wycieczkę ulicami małego miasteczka Acireale.

Zwiedziliśmy tam przede wszystkim kilka monumentalnych kościołów oraz mieliśmy okazje podziwiać urodę Morza Śródziemnego. W kolejnych dniach naszej zagranicznej podróży zwiedziliśmy rynek Catanii oraz odwiedziliśmy siedzibę władz tamtejszego miasta.

Jednak na szczególną uwagę zasługuje czynny, ale obecnie nieaktywny wulkan Etna. Ostatnia erupcja nastąpiła w maju 2008 roku, niszczą wiele tamtejszych domostw.Po obejrzeniu Etny z bliska zwiedziliśmy muzeum „Lava”, w którym przewodnik szczegółowo opowiedział o historii wulkanu, jego ostatniej erupcji oraz szkodach jakie spowodował ten wybuch. W przybliżeniu historii wulkanu pomógł nam film oglądany w kinie trójwymiarowym. To był ostatni dzień naszej wyprawy.

Jednak głównym celem projektu jest nie tylko zwiedzanie historycznych miejsc, czy zabytków, ale przede wszystkim integracja z uczniami pochodzącymi z innych państw. Włosi to bardzo tolerancyjni ludzie. Podczas naszego pobytu nie brakowało nam niczego i zawsze chętnie służyli nam swoją pomocą. To także bardzo towarzyski naród. Prawie każdy dzień tam spędzony kończył się jakimś spotkaniem w restauracji, pizerii lub odwiedzinami w prywatnym domu.
Na szczególną uwagę zasługuje włoskie jedzenie. Zasmakowaliśmy w różnego rodzaju makaronach, pizzach, sandwiczach, słodkich ciastkach. Ciekawym zwyczajem we Włoszech jest to, że w niedzielę dzieci spotykają się razem z księdzem i wspólnie tańczą oraz śpiewają pieśni
o Jesusie. Moim zdaniem jest to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu. Gdy nadszedł ostatni dzień naszego pobytu, żal było odjeżdżać. Wszyscy bardzo się ze sobą zaprzyjaźniliśmy. Pozostało już tylko podziękować za gościnę rodzinom, które tak życzliwie nas przyjęły. Jak się potem okazało, dostaliśmy od nich więcej prezentów niż sami im przywieźliśmy. Podsumowując, trzeba powiedzieć, że dzięki takim wyjazdom zdobywamy bezcenną wiedzę o innych europejskich kulturach. Mieliśmy również możliwość „szlifowania języka” angielskiego.

Bułgaria

 

„In varietate concordia” – w myśl dewizy Unii Europejskiej grupa uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie wyruszyła na spotkanie z delegacjami szkół partnerskich, które wspólnie z naszą placówką realizują europejski projekt Comenius pt. “Od tradycji do nowoczesności, my nowi Europejczycy”. Konferencja pomiędzy zaprzyjaźnionymi szkołami odbyła się w dniach 18-24 listopada 2008 roku w Topolovgradzie, a udział w niej wzięli gospodarze, czyli strona bułgarska, reprezentanci stąporkowskiej szkoły średniej

tj. Krzysztof Arend, Paweł Grabusiński, Piotr Karaś z kl. 4 Technikum Informatycznego oraz Martyna Łuczkowska i Artur Wiśniewski z kl. 3 a Liceum Ogólnokształcącego wraz z opiekunami: p. Hanną Rzepką i p. Małgorzatą Góral, a takżeprzedstawiciele włoskiej i litewskiej szkoły. Wśród zaproszonych gości zabrakło Francuzów, którzy z powodu strajków
na lotniskach, nie dotarli do Bułgarii.

Wizyta w bułgarskim mieście to pasmo wielu atrakcji. Zaproszeni goście, w tym polska delegacja, mieli możliwość zobaczyć bułgarską szkołę, przyjrzeć się życiu i zachowaniom tamtejszej młodzieży oraz zauważyć podobieństwa i różnice pomiędzy ludźmi mieszkającymi w Topolovgradzie, a społecznością ojczystego kraju.

Pobyt w Bułgarii urozmaicały również wycieczki. W ich trakcie przedstawiciele szkół partnerskich mogli ujrzeć najpiękniejsze i najatrakcyjniejsze miejsca znajdujące się w pobliżu Topolovgradu, takie jak: tracki grobowiec króla Seuthesa III z okresu hellenistycznego, który ulokowany jest w Seuthopolis, szczyt górski Shipka, na którym usytuowany jest Pomnik Wolności (monument upamiętniający wojnę rosyjsko-turecką z lat 1877-78, a w szczególności bitwy na przełęczy Shipka, które przyczyniły się do tego, iż na mocy pokoju w San Stefano podpisanego 3 marca 1878 roku, powstało Księstwo Bułgarii) oraz region Stara Zagora, bogaty w rzadko spotykane w Bułgarii egzotyczne drzewa: magnolie, cedry, figi, laury, granaty, migdały i rajskie jabłka.

Oprócz wyżej wymienionych walorów kulturowo-turystycznych, wyjazd do bułgarskiego miasta przyniósł ze sobą coś więcej, a mianowicie pozwolił jego uczestnikom na obcowanie z kulturą
i tradycjami innego kraju, a także na poznanie mentalności osób zamieszkujących powszechnie nie znany nam teren geograficzny. Nie można w tym momencie nie wspomnieć o nietuzinkowym usposobieniu mieszkańców Topolovgradu, których gościnność, życzliwość i serdeczność dodawały kolorytu miastu, które nie należy do potentatów europejskiej finansjery. Ściśle mówiąc, to niewielkie, niebogate miasteczko, mające problemy gospodarcze, jest wspólnotą ludzi, którzy stworzyli zgrany kolektyw otwarty dla innych nacji.

Podsumowując, okres od 18 do 24 listopada br. to czas, w którym przedstawiciele różnych narodów i kultur, znaleźli się w jednakowym miejscu o jednakowej porze. To chwile, w których zawiązały się nowe znajomości i dokonały się elementy integracji europejskiej, tak potrzebnej
do rzeczywistego scalania Wspólnoty Europejskiej.

Program Comenius, który realizuje ZSP im. St. Staszica w Stąporkowie, to szansa dla młodych ludzi na poznanie różnorodności kulturowej oraz na spojrzenie na świat oczami podróżnika.
Na korytarzu szkolnym wyeksponowane zostały fotografie tradycyjnych potraw świątecznych
i potraw podawanych podczas kolacji wigilijnej oraz zdjęcia tradycyjnie ubranych choinek bożonarodzeniowych.

Polska

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie od września 2008 r.
w ramach programu COMENIUS realizuje projekt pt. „Od tradycji do nowoczesności – My nowi Europejczycy”. Jest to program, który stwarza uczniom przede wszystkim możliwości poznania rówieśników z innych krajów, ich środowisk, tradycji oraz kultury.

Partnerami realizującymi projekt są oprócz szkoły w Stąporkowie, szkoły z Bułgarii (Topolovgrad), Francji (Nantes), Włoch (Acireale) i Litwy (Klaipeda). Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie uczestniczyli już w trzech wizytach roboczych tj. w Bułgarii w dniach 18-24 listopada 2008 r., we Francji w dniach 21-28 kwietnia 2009 r. oraz we Włoszech (Sycylia) w dniach 21-28 października 2009 r. W dniach 21-27 marca odbyła się w Polsce ostatnia wizyta robocza.

Dzień I: 

– Przyjazd uczestników do Stąporkowa.

– Zakwaterowanie nauczycieli w gospodarstwie agroturystycznym WAKO w Czarnieckiej Górze

– Uczniowie goszczeni przez rodziny uczniów stąporkowskiej szkoły.

Dzień II: 

„Dzień Comeniusa”, w którym wzięli udział uczniowie ze szkół partnerskich, z naszej szkoły oraz przedstawiciele z Gimnazjum w Stąporkowie i Niekłaniu Wielkim. Po powitaniu gości chlebem
solą nastąpiły prezentacje multimedialne przez szkoły partnerskie na temat „Artysta mojego regionu”.

W czasie przerwy goście mieli możliwość obejrzenia wystawy etnograficznej pt. „Ocalić
od zapomnienia” oraz wystawę prac naszych uzdolnionych uczniów: fotografii – Bartłomieja Gągolewskiego oraz rysunku i malarstwa Wioletty Wójcik i Pawła Mirończuka. W drugiej części naszego spotkania prezentowaliśmy artystów pochodzących z gminy Stąporków. Były to zespoły muzyczne i taneczne. W prezentacji udział wzięli: zespół ludowy Koła Gospodyń Wiejskich „Duraczowianki”, zespół dziecięcy ze Szkoły Podstawowej w Krasnej prowadzony przez panie: Ewę Rupniewską i Krystynę Bartosińską, zespół taneczny „Ej Stop” pod kierownictwem Marii Wiśniewskiej, zespół działający przy Miejsko-Gminny Ośrodku Kultury w Stąporkowie „Konterfekt” pod opieką Ewy Guli, Zespół Panaceum reprezentowany przez Marka Werensa i Małgorzatę Kosmalę.
Młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie reprezentował uczeń klasy 1 Liceum Ogólnokształcącego Michał Kołodziejczyk, uczniowie klas maturalnych, którzy wykonali narodowy taniec polonez oraz Diana Werens i Kamil Syska – uczniowie klasy 2 Liceum Ogólnokształcącego, którzy prowadzili całą uroczystość.
Część artystyczna, na którą złożyły się występy artystów naszego regionu miała na celu ukazanie pięknych elementów polskiej tradycji. Są one świadectwem naszych korzeni i związku teraźniejszości z przeszłością. Zgodnie z tytułem projektu „Od tradycji do nowoczesności –
My nowi Europejczycy”, zaproszeni artyści zaprezentowali twórczość związaną z tradycją i kulturą ludową naszego regionu oraz nawiązującą do współczesnych trendów w muzyce i tańcu.

Tradycją wizyt realizowanych w ramach programu Comenius są spotkania z władzami samorządowymi. Grupa uczniów i nauczycieli ze szkół partnerskich w towarzystwie uczniów naszej szkoły, także pani dyrektor Zofii Komorowskiej spotkała się ze starostą koneckim – Andrzejem Markiem Lenartem, wicestarostą – Bogdanem Soboniem oraz członkiem zarządu – panem Wiesławem Basiakiem.

przeczytaj więcej o spotkaniu na stronie Starostwa Powiatowego:
http://www.powiat.konskie.pl/pow/aktualnosci/kronika.html#10-03-24

Dzień III:

23 marca 2010 r. odbyła się wycieczka uczestników projektu Comenius w Góry Świętokrzyskie. Goście z krajów partnerskich i uczniowie ZSP w Stąporkowie wraz z opiekunami oprowadzani przez przewodnika świętokrzyskiego Witolda Wesołowskiego zwiedzili Świętokrzyski Park Narodowy, klasztor na Świętym Krzyżu, podziwiali pomnik przyrody ożywionej „Dąb Bartek”. Szczególne wrażenie wywarły na zwiedzających krypty klasztorne i cele, w których zakonnicy przepisywali księgi oraz niepowtarzalny charakter gołoborzy.

Uczestnicy wycieczki zwiedzili centrum Kielc, w którym zobaczyli m.in.: Katedrę NMP, Pałac Biskupów Krakowskich, Kieleckie Centrum Kultury, Plac Artystów oraz główną ulicę Kielc –
ul. Sienkiewicza. Podziwiali osobliwy urok rezerwatu geologicznego „Kadzielnia”. Wszyscy przedstawicieli krajów partnerskich realizujący projekt otrzymali od PTTK w Kielcach przewodniki po kielecczyźnie oraz mapy regionu. Zagraniczni goście byli pod wrażeniem różnorodności przyrodniczych i kulturowych miejsc zwiedzanego terenu.

Dzień IV: 

W tym dniu uczniowie ze szkół partnerskich brali udział w dwóch lekcjach wg planu uczniów, którzy ich goszczą. Następnie odbyły się warsztaty artystyczne pod hasłem „Wspólna Europa”.
W ich pierwszej części nasi uczniowie pod kierunkiem nauczyciela wychowania fizycznego pani Bożeny Hozer uczyli zaproszonych gości poloneza. Następnie odbył się pokaz tańca, który podziwiali nauczyciele ze szkół partnerskich.

Druga część warsztatów to zajęcia plastyczne. Pięcioosobowe, międzynarodowe grupy projektowały i wykonywały swój plakat wykorzystując różnorodne techniki. Efektem warsztatów
są niepowtarzalne dzieła, których autorami są młodzi Europejczycy. Pięcioosobowe, międzynarodowe grupy prezentowały swoje umiejętności plastyczne i innowacyjne pomysły wykonując plakaty na temat: „Jesteśmy we wspólnej Europie”. Zajęcia poprowadziła pani Agnieszka Kloczkowska – instruktorka Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Stąporkowie. Młodzież podzielona na siedem międzynarodowych grup bardzo szybko się zintegrowała, każdy zespół wspólnie projektował i wykonywał swój plakat wykorzystując różnorodne techniki. Efektem warsztatów są niepowtarzalne dzieła, których autorami są młodzi Europejczycy.

W godzinach wieczornych zwiedziliśmy Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze, po którym oprowadziła nas dyrektor tamtejszej szkoły pani Teresa Teper. Goście podziwiali doskonałe wyposażenie szpitala w sprzęt rehabilitacyjny, piękny basen, a także prace plastyczne uczniów szkoły wykonane w ramach terapii zajęciowej.

Kolejnym punktem wizyty było zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej. Grupa Comeniusa została gościnnie przyjęta przez Ojców Palotynów, którzy przedstawili historię Sanktuarium oraz cudownego obrazu, który zrobił duże wrażenie na przybyłych gościach.

Dzień V: 

W tym dniu odbyła się wycieczka do Wieliczki i Krakowa. Program jej obejmuje zwiedzanie Muzeum Soli w Wieliczce, a w Krakowie zwiedzanie Wawelu, komnat królewskich i skarbca. Spacer po Krakowie w czasie którego uczestnicy projektu zobaczą Kościół Mariacki, Sukiennice i Rynek.

Dzień VI:

26 marca odbyło się spotkanie z władzami samorządowymi Stąporkowa. Dużą atrakcją dla uczestników projektu był także rajd samochodami terenowymi po bezdrożach naszej gminy. Przejażdżka ta umożliwi pokazanie naszym gościom piękna przyrody i zróżnicowania krajobrazowego naszej gminy.

Wieczorem odbyło się ognisko pożegnalne, które zakończyło realizację programu Comenius.

Dzień VII: 

Wyjazd uczestników do swoich krajów.

Nasza strona wymaga plików cookie. Korzystając z niej, zgadzasz się na używanie przez nas tych plików.

Zaloguj się do swojego konta

Nie pamiętaszHasła ?

Zarejestruj się na stronie!