Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie

0

12. Małopolska Noc Naukowców z Politechniką Krakowską

Redaktor naczelny 2 października 2018
28 września br. odbyła się kolejna edycja Małopolskiej Nocy Naukowców. W ramach wydarzenia Politechnika Krakowska zaprosiła wszystkich pasjonatów nauki na wykłady, pokazy i eksperymenty organizowane przez Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej oraz Wydział Mechaniczny, na który udała się grupa uczniów z naszej szkoły.
 
Udział we wszystkich wydarzeniach był bezpłatny.
 
Jednym z wydarzeń towarzyszących Małopolskiej Nocy Naukowców był pokaz 3D mappingu na ścianie dawnego Pałacu Królewskiego w Łobzowie przy ul. Podchorążych 1. Organizatorami widowiska byli absolwenci kierunku informatyka specjalności grafika komputerowa i multimedia oraz członkowie Koła Naukowego Grafiki Komputerowej Visgraph, działającego przy Wydziale Fizyki, Matematyki i Informatyki PK. Projekt został zainspirowany wybitnymi polskimi wynalazcami.
 
A oto poniżej przedstawiono atrakcje przygotowane przez organizatorów (my oczywiście uczestniczyliśmy we wszystkich dostępnych dla zwiedzających atrakcjach):

Zwiedzanie komory termoklimatycznej. Zwiedzanie komory klimatycznej, gdzie przeprowadzane były badania konstrukcji obiektów wielkogabarytowych w zmiennych warunkach z wykorzystaniem technologii komputerowych.

Demonstracje, pokazy: „Zostań wirtualnym motorniczym”. Zajęcia na symulatorze tramwaju NGT-5 Bombardier z wykorzystaniem programu symulacji rzeczywistych warunków ruchu miejskiego. Symulator zgodny w 100% z oryginalnym „krakoskim” tramwajem również potrzebuje do działania współczesnych narzędzi technologii informacyjnej.

Demonstracje, pokazy: Symulator F16. Prezentacja jedynego takiego symulatora odrzutowca F16, który został zaprojektowany na PK. Symulator jest identyczny z prawdziwym samolotem F16 pod względem wyglądu, fizyki lotu oraz procedur, jakie musi wykonać pilot podczas startu, lotu i lądowania i nie byłby w stanie funkcjonować bez kilkunastu komputerów pokładowych.

Pokazy: Pojazdy skonstruowane na Politechnice Krakowskiej. Prezentacja pojazdów skonstruowanych przez pracowników oraz studentów PK. Prototypy bolidu wyścigowego, elektrycznego pojazdu miejskiego, pojazdu dla niepełnosprawnych „Buzz” oraz wiele innych.

Demonstracje, pokazy: „Najdokładniejsze systemy pomiarowe na świecie”. Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej prezentowało najdokładniejsze systemy pomiarowe na świecie oraz narzędzia inżynierii odwrotnej: głowice triangulacyjne laserowe, laser światła białego oraz system fotogrametrii wykorzystywany do tworzenia otoczenia i postaci w wirtualnym świecie gier, bajek oraz filmów (Motion Capture).

Eksperymenty, pokazy: „Załóż okulary i wejdź do gry” Wirtualna rzeczywistość i sterowanie robotem za pomocą tabletu i gogli do VR.

Gry i zabawy, pokazy: „Zabawy z robotami” Tańczący robot, „Pokieruj robotem – roboty kroczące”, „Zaprogramuj robota”, „Niech robot wygraweruje twój breloczek”.
 
Gry i zabawy, pokazy: „Spotkanie z robotem”. Wyścigi robotów, roboty lego, robot wąż, roboty sumo.

Demonstracje, pokazy: „Drukarka 3D – poznaj świat nowoczesnych technologii”. Prezentacja możliwości druku 3D (gdzie ogromny entuzjazm wzbudził model stawu biodrowego o inne implanty zastępujące uszkodzone tkanki).

Pokazy: „Ekologiczna kaskada chłodnicza – zobacz dużą lodówkę”. Szczegółowy pokaz nowatorskiego systemu ekologicznej kaskady chłodniczej.

Mogłoby się wydawać, że nie są to typowe zajęcia dla informatyków. Okazuje się jednak, że we współczesnym świecie nie można już się poruszać bez znajomości narzędzi informatycznych i elementarnej znajomości elektroniki.

Malopolska Noc Naukowcow 2018 (1)

 

Nasza strona wymaga plików cookie. Korzystając z niej, zgadzasz się na używanie przez nas tych plików.

Zaloguj się do swojego konta

Nie pamiętaszHasła ?

Zarejestruj się na stronie!