Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie

0

100 km na 100-lecie odzyskania niepodległości

Redaktor naczelny 29 maja 2018

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie włączyli się aktywnie w obchody Świętokrzyskich Dni Roweru, które odbyły się 24.05.2018 r. Przy okazji postanowiliśmy uczcić też 100-lecie odzyskania niepodległości przez przejechanie na rowerze trzech tras, których łączna długość wynosiła ok. 100 km. Inicjatywa lokalna została zorganizowana w ramach projektu „Akademia Obywatelska 1918”. Koordynatorem projektu w szkole jest pani Monika Grabusińska natomiast głównym organizatorem i pomysłodawcą jest Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. Podczas przejazdu odwiedzaliśmy miejsca pamięci, których łącznie uzbierało się 18. W poranną, najdłuższą trasę (ok 55 km) wybrało się 21 uczniów oraz 4 opiekunów. Ze Stąporkowa przejechaliśmy przez Hucisko, Krasną, Przyłogi, Miedzierzę by dotrzeć do Sielpi, gdzie zregenerowaliśmy siły. Powrót do Stąporkowa odbył się przez Wincentów, Końskie, Wąsosz, Czarną. Druga trasa długości ok 30 km wiodła ze Stąporkowa przez Wąglów, Niekłań, Wólkę Zychową, Paruchy, Piasek, Smarków, Starą Górę do Stąporkowa. Trzecia trasa długości ok 25 km również zaczynała się w Stąporkowie i prowadziła przez Pardołów, Odrowążek, Kucębów, Lutą, Gustawów, Krasną. Dzięki sprzyjającej pogodzie udało się zrealizować ambitny cel. Najbardziej wytrwali uczestnicy inicjatywy lokalnej przejechali ponad 100 km na rowerze, spalając przy tym ok 5000 kalorii. W sumie w rajdzie uczestniczyło 30 osób – 22 uczniów (z klas drugich i trzecich Liceum Ogólnokształcącego i Technikum) oraz 8 nauczycieli. Koordynatorami akcji byli Karol Banasik i Monika Grabusińska.

Odwiedzone pomniki, tablice pamiątkowe, mogiły, groby: Hucisko, Krasna, Miedzierza, Wincentów, Końskie, Wąsosz, Czarna, Stąporków, Niekłań Mały, Furmanów, Piasek, Smarków, Stara Góra, Pardołów, Szałas, Luta. W każdym wizytowanym miejscu uczestnicy „Rajdu dla Niepodległej” zapalili znicz, aby uczcić pamięć Poległych Bohaterów.

100km for Independence (1)

Nasza strona wymaga plików cookie. Korzystając z niej, zgadzasz się na używanie przez nas tych plików.

Zaloguj się do swojego konta

Nie pamiętaszHasła ?

Zarejestruj się na stronie!