Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie

0

Ciach w piach, czyli tango z Mrożkiem

Redaktor naczelny 5 października 2017

Zmierzyć się z Mrożkiem? Przecież to współcześnie niezbyt popularny pisarz! Jego twórczość została trochę ,,przykurzona”, a uczniowie związani ze szkolnym teatrem ,,Alter ego” postanowili ją odświeżyć. Udowodnili tym samym, że ,,Tango” ma charakter uniwersalny i zabawny. Reżyserkami tego spektaklu były: Dorota Kosierkiewicz i Marzena Maleszak, na co dzień nauczycielki języka polskiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Staszica w Stąporkowie. Premiera ,,Tanga” odbyła się 1 października w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Stąporkowie.

Sztuka Mrożka podejmuje temat rodziny, która odrzuciła wszelkie wartości i normy etyczno-moralne. To dom, w którym wszystko wolno robić, na co się tylko ma ochotę. Bohaterowie żyją w świecie, który ,,wypadł z normy”, a rodzina Stomila zamiast pielęgnować tradycję, gra w pokera z Edkiem – podejrzanym typem. Artur (syn Stomila) marzy o przywróceniu porządku i zasad w rodzinnym domu, w którym panuje ,,bezwład, entropia i anarchia”.

Młodzi aktorzy, którzy wcielili się w role bohaterów ,,Tanga” spełnili swoje zadanie. Każdy z nich wniósł koloryt do kreowanej przez siebie postaci, a reakcje publiczności: wielokrotne nagradzanie aktorów brawami, śmiech z ukazywanych scen komediowych – świadczyły o wysokim poziomie gry aktorskiej. Warto dodać, że sztuka zakończyła się owacjami na stojąco, a aktorzy kilkakrotnie musieli wychodzić do publiczności po zakończonym spektaklu. Obsada aktorska ,,Tanga” okazała się trafiona! W postać Artura wcielił się Wiktor Szafrański, uczeń klasy II technikum informatycznego. Jemu przypadła najtrudniejsza rola, zarówno pod względem ilości tekstu do zapamiętania, jak również gry emocjonalnie zaangażowanej. Eugeniusza fantastycznie zagrał Mikołaj Wróbel, uczeń klasy III liceum ogólnokształcącego. Mikołaj w wykreowaniu tej postaci wykorzystał nie tylko mimikę, ale również barwę głosu i intonację. Grał profesjonalnie jak na aktora przystało. Zresztą Mikołaj to nasza filmowa nadzieja, ponieważ ma za sobą już prestiżowe nagrody w tej kategorii. W roli Stomila zadebiutował Wiktor Kucharski, uczeń klasy II liceum ogólnokształcącego, który świetnie odtworzył portret zagubionego w rodzinnych obowiązkach artysty, niedojrzałego do roli męża i ojca. Jego żonę Eleonorę zagrała Luiza Socha, uczennica III klasy liceum ogólnokształcącego. Jej prowokacyjny i kontrowersyjny sposób bycia został doskonale zaprezentowany przez Luizę. Nietypową, nowoczesną babcię Eugenię zagrała Julia Pytel, uczennica III klasy liceum ogólnokształcącego. Nietuzinkową postać trudno zagrać, ale nie dla Julki, która świetnie weszła w rolę szalonej babci. Postać kuzynki Ali przypadła Kamili Pytel, uczennicy II klasy liceum ogólnokształcącego. Subtelny, delikatny głos i profesjonalna gra aktorska w wykonaniu Kamili oddały charakter kreowanej przez nią postaci. Czym była by ta sztuka, gdyby nie Edek? Edzia zagrał Miłosz Dudzik, uczeń klasy III liceum ogólnokształcącego, choć trzeba przyznać, że nie była to łatwa rola, ponieważ musiała wzbudzać śmiech i poruszenie ze względu na prymitywny sposób bycia. Skąd te aktorskie perełki? Wszyscy występujący to uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Staszica w Stąporkowie.

Próby do spektaklu trwały od kilku miesięcy, czasem z dłuższymi przerwami (w okresie wakacyjnym). Sam projekt związany był z jubileuszem szkoły i takim swoisty prezentem dla społeczności lokalnej Stąporkowa. We wrześniu próby odbywały się na deskach teatru w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Stąporkowie, gdzie zarówno uczniowie jak i ich opiekunowie czuli się jak u siebie, ponieważ zawsze mogli liczyć na pomoc ze strony pani dyrektor Katarzyny Sorn. Ważną rolę w realizacji spektaklu odegrał Sebastian Moczarski – instruktor-muzyk w MGOK w Stąporkowie, który odpowiadał za reżyserię dźwięku i światła.

Ten, kto nie miał okazji obejrzeć spektaklu z okazji jubileuszu szkoły zapewniamy, że ponownie będzie wystawiony w listopadzie. Zapraszamy do obejrzenia sztuki.

Ciach w Piach Tango (2)

Nasza strona wymaga plików cookie. Korzystając z niej, zgadzasz się na używanie przez nas tych plików.

Zaloguj się do swojego konta

Nie pamiętaszHasła ?

Zarejestruj się na stronie!