Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie

0

„Mobilni Technicy” już pracują!

Redaktor naczelny 4 listopada 2016

Na dzień 30 października zaplanowany był wyjazd grupy uczniów realizujących projektu „Mobilni Technicy” w ramach programu Erasmsus +. Wczesnym rankiem wyruszyli w podróż do miejscowości Schkeuditz znajdującej się nieopodal Lipska. Instytucją goszczącą naszych uczniów jest firma Vitalis Betreuungsgesellschaft für Modellprojekte mbH, która została założona w 1997 r. i pełni rolę organizacji przyjmującej w ramach mobilnościowych programów unijnych.

Firma specjalizuje się w organizacji stażów dla uczniów szkół technicznych i zawodowych oraz wyjazdów szkoleniowych kadry kształcącej z działu kształcenia zawodowego lub ogólnego. Współpraca z ponad 200 małymi i średnimi przedsiębiorstwami w rejonie Lipska i Halle pozwoliła na przeprowadzenie w przeciągu minionych 18 lat wielu udanych praktyk, jak i programów bazujących na wymianie doświadczeń pomiędzy pracownikami instytucji zajmujących się edukacją ustawiczną. W przeciągu ostatnich 18 lat firma brała udział w kilkuset projektach zrealizowanych w różnych dziedzinach kształcenia i przyjmuje u siebie rocznie około 2000 gości z krajów Unii Europejskiej. Firma specjalizuje się w organizacji praktyk, w działach typowo technicznych: mechanika ogólna i samochodowa, mechatronika, elektronika, elektryka, elektrotechnika, informatyka, w dziale fryzjerstwa (Vitalis GmbH posiada swój własny salon fryzjerski) i kosmetyki, jak i we wszystkich kierunkach związanych z gastronomią, hotelarstwem czy budownictwem. Działy ukierunkowane na logistykę i spedycję towarów, kierunki związane z handlem i ekonomią, również idealnie pasują i harmonizują z firmami regionu Lipska i Halle.

Początek współpracy to zakwaterowanie w ośrodku, przydział uczniów do miejsc pracy oraz zapoznanie z ośrodkiem i opiekunami praktyki. Już drugiego dnia pobytu uczniowie mieli możliwość zwiedzania miasta Lipsk oraz zapoznali się z możliwościami komunikacji miejskiej w regionie. Informatycy odbywają praktyki w warsztatach firmy Vitalis, natomiast technicy kształcący się w zawodzie technik logistyk są przydzieleni do różnych firm posiadających logistyczne zaplecze np. Netto Marken Discount w Schkeuditz i w Lipsku oraz OBI Markt Leipzig w Lipsku. Po tygodniu pracy znajdzie się także czas na relaks. Weekend uczniowie spędzą w Berlinie, poznając jego piękne zabytki oraz historię.

Na terenie Vitalis GmbH uczniowie mają do dyspozycji klub młodzieżowy, boisko do gry w siatkówkę i piłkę nożną, miejsce do grilowania, gdzie zarówno młodzież jak i grono nauczycielskie mają możliwość integracji w środowisku europejskim.

Uczniowie przygotowali fotorelację z dnia praktyki. Zapraszamy do oglądania!

Erasmus_II_etap (1)

Nasza strona wymaga plików cookie. Korzystając z niej, zgadzasz się na używanie przez nas tych plików.

Zaloguj się do swojego konta

Nie pamiętaszHasła ?

Zarejestruj się na stronie!