Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie

0

Widowisko patriotyczne „Miejcie nadzieję”

Redaktor naczelny 23 listopada 2015

Ojczyzna – kiedy myślę – wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam,
Mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica,
Która ze mnie przebiega ku innym(…)

Jan Paweł II

W przededniu Święta Niepodległości – 10 listopada – w naszej szkole odbył się uroczysty, podniosły w swojej atmosferze apel z okazji 97 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. To wspaniałe święto zostało uczczone przedstawieniem, w którym zaprezentowane zostały talenty uczniów naszej szkoły, zarówno te wokalne jak i aktorskie. Szkolna grupa teatralna „Alter ego” działająca pod kierunkiem pani Doroty Kosierkiewicz i pani Marzeny Maleszak przygotowała widowisko słowno – muzyczne „Miejcie nadzieję”. W przedstawieniu wykorzystane zostały sceny z II i III części dramatu romantycznego „Dziady” A. Mickiewicza. Uroczystość rozpoczęła piosenka „Taki kraj”. Towarzyszące od pierwszych chwil podniosłe utwory o tematyce patriotycznej, śpiewane przez wyjątkowe głosy, niosły za sobą echo ówczesnych lat, przypominały o tym, co było, pokazywały co jest i prorokowały jak będzie – tak przecież działa historia, a ta wspierana przez nuty okazała się kluczem do sukcesu szkolnego przedsięwzięcia. Cisza i spokój panujące podczas uroczystości wskazywały na jej niezwykły charakter. Zaangażowanie i dobre przygotowanie uczniów przełożyło się na doskonałą grę aktorską i wysoki poziom artystyczny całości przedstawienia. Tak doskonały efekt nie byłyby możliwy bez scenariusza przygotowanego przez panią Dorotę Kosierkiewicz oraz panią Marzenę Maleszak. Nad profesjonalną oprawą muzyczną czuwała pani Ewa Gula.

Perfekcyjnie dobrani aktorzy w pełni oddani swoim rolom, będący pod dobrą opieką i czujnym okiem przygotowali dla nas przedstawienie idealne, dopieszczone w szczegółach i w każdym aspekcie. Obserwatorzy tego widowiska przeżyli wiele skrajnych uczuć, od pięknej, niepodobnej do niczego w swym charakterze dumy z ojczyzny po rozpacz i żal. Pomimo skrajnych uczuć w trakcie przedstawienia wszyscy zgodnie relacjonowali go jako apel idealny.                                                                        

Ten sam spektakl został zaprezentowany lokalnej społeczności w niedzielę 15 listopada w Kościele Wniebowzięcia NMP w Stąporkowie. Na widowni zasiadł wyjątkowy gość – ksiądz biskup Piotr Turzyński. Widowisko zostało bardzo entuzjastycznie przyjęte. Były brawa i łzy wzruszenia, a ksiądz proboszcz Zenon Kicior na koniec gorąco podziękował pani dyrektor Hannie Rzepce za współpracę i zaangażowanie szkoły w przygotowanie tego patriotycznego programu. Biskup Piotr Turzyński nie krył, że był pod ogromnym wrażeniem widowiska. Podkreślił, że fanastycznie wykonane pieśni patriotyczne i wzruszające sceny ukazujące martyrologię narodu polskiego zapewne na długo zapadną w pamięci wszystkich widzów.

W programie wystąpili: Olga Stachura, Kamil Kołodziejczyk, Dominik Heidenrejch, Damian Wojda, Michał Rut, Agata Nowek Patrycja Wieloch, Paulina Góral, Grzegorz Teper, Wiktor Bała, Luiza Socha, Miłosz Dudzik, Piotr Stępień, Bartłomiej Szkurłat. Zespół wokalny w składzie: Olga Stachura, Julia Stępień, Beata Momot, Wiktoria Gonciarz, Jakub Kurp, Dominik Heidenrejch. Nad nagłośnieniem czuwał Grzegorz Lasota. Należy zaznaczyć, że spektakl powstał przy współpracy z Miejsko – Gminnym Domem Kultury w Stąporkowie, który reprezentowała pani Ewa Gula.

Kinga Kwiecińska, klasa I LO

Święto Niepodległości Stąporków 2015 (1)

Nasza strona wymaga plików cookie. Korzystając z niej, zgadzasz się na używanie przez nas tych plików.

Zaloguj się do swojego konta

Nie pamiętaszHasła ?

Zarejestruj się na stronie!