Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie

0

Sympozjum Szkół Staszicowskich Nowy Targ 2013

Redaktor naczelny 8 lutego 2014

Sympozjum Szkół Staszicowskich Nowy Targ 2013

W dniach 6-7 czerwca 2013r. Zespół Szkół Technicznych i Placówek w Nowym Targu był gospodarzem dorocznego spotkania szkół staszicowskich – Ogólnopolskiego Sympozjum Szkół Staszicowskich oraz finału etapu centralnego XX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Stanisławie Staszicu i Jego Epoce.

W uroczystości uczestniczyli starosta nowotarski Krzysztof Faber, członek zarządu powiatu Bogusław Waksmundzki, Maria Zielińska wizytator z Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Nowym Targu, dr Stanisław Czarniecki, emerytowany pracownik Polskiej Akademii Nauk, wybitny znawca Stanisława Staszica. Współorganizatorem spotkania było Towarzystwo Szkół Staszicowskich z prezesem Bronisławem Burym. Na sympozjum obecni byli reprezentanci piętnastu szkół im. Stanisława Staszica z całej Polski.

Konkurs dzielił się na dwie kategorie: indywidualną i zespołową. Konkurs indywidualny miał formę pracy naukowej oraz prezentacji najważniejszych tez. Uczniowie zaprezentowali prace poświęcone związkowi Staszica z Tatrami i Podhalem oraz brali udział w konkursie wiedzy o Stanisławie Staszicu i jego dorobku naukowym. Przedstawiciele ZSP odnieśli znaczące sukcesy. Karolina Lisowska z kl. II LO zajęła pierwsze miejsce, a Michał Okła z kl. I LO miejsce czwarte. Uczniów do konkursu indywidualnego przygotowywały mgr Dorota Kosierkiewicz i Marzena Maleszak. Nagrodą za zajęcie I miejsca była kolorowa drukarka laserowa, książki i wydawnictwa albumowe

Poziom prac konkursowych w kategorii zespołowej był nieznacznie zróżnicowany, ale jury konkursu podkreśliło walory innowacyjne i dydaktyczne pracy konkursowej ze Stąporkowa. Uczniowie Michał Młodawski i Artur Adamiec z klasy I Technikumi w ZSP w Stąporkowie wykazali się wielką wiedzą przygotowując stronę internetową na temat dotychczasowych osiągnięć szkolnego klubu TSS w upowszechnianiu postaci, myśli społeczno-filozoficznej i naukowej oraz działalności publicznej Patrona w środowisku społecznym, uzyskując za swą pracę dyplom uznania. Uczniów do konkursu zespołowego przygotowywał mgr Dariusz Młodawski i Tomasz Polak.

Spotkanie uświetnił program artystyczny przygotowany przez uczniów. Dla uczestników dwudniowego sympozjum zorganizowano także wycieczkę w Pieniny, połączoną z wędrówką do Czerwonego Klasztoru oraz spływem Przełomem Dunajca.

Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję konkursu poświęconą naszemu patronowi, która już za rok odbędzie się w Gąbinie.

Dariusz Młodawski

Nasza strona wymaga plików cookie. Korzystając z niej, zgadzasz się na używanie przez nas tych plików.

Zaloguj się do swojego konta

Nie pamiętaszHasła ?

Zarejestruj się na stronie!