Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie

0

Obchody jubileuszu

Redaktor naczelny 12 stycznia 2014

„Wszystko było nie tak dawno, choć minęło wiele lat…”

Te słowa przyświecały obchodom jubileuszowym w naszej szkole.  Data 21 i 22 czerwca b.r. zapisała się w kalendarium szkoły jako ważne wydarzenie.

W tych dniach świętowaliśmy potrójny jubileusz: 25-lecia założenia Towarzystwa Przyjaciół Szkół Staszicowskich, 35-lecia nadania szkole imienia Stanisława Staszica oraz 65-lecia powstania  szkolnictwa ponadpodstawowego w Stąporkowie. Ta data zapisała się również w pamięci uczestnikom spotkania, które miało charakter niezwykle podniosły i historyczny. Organizatorem tych uroczystości był prezes Towarzystwa Przyjaciół Szkół Staszicowskich, długoletni dyrektor naszej placówki, pan Bronisław Bury oraz pani Hanna Rzepka – dyrektor szkoły, grono pedagogiczne i uczniowie ZSP w Stąporkowie. Na jubileuszowe obchody, które odbyły się 21 czerwca 2012r. przybyły osoby związane z Towarzystwem Przyjaciół Szkół Staszicowskich:

m.in. prof. dr hab. Stanisław Kaczor, dr Stanisław Czarnieckiks. pułkownik Adam Prus – kapelan garnizonu kieleckiego, pułkownik Adam Buszko – absolwent naszej szkoły, mgr Józef Olejniczak – Dyrektor Muzeum Stanisława Staszica w Pile oraz delegacje uczniów i nauczycieli zeszkół staszicowskich z Polski. Na spotkanie przybyli także przedstawiciele władz m.in.: poseł na Sejm RP Lucjan Pietrzczyk, starosta koneckiBogdan Soboń, przewodniczący Rady Powiatu – Wiesław Skowron, burmistrz Stąporkowa – Dorota Łukomska. Na spotkaniu obecna była także pani Zofia Komorowska – długoletnia dyrektor naszej szkoły.
Podczas uroczystości został zaprezentowany program artystyczny pt. „Spotkanie u Staszica”, który został przygotowany przez uczniów inauczycieli naszej szkoły: p. Dorotę Kosierkiewicz, p. Marzenę Maleszak i p. Annę Misiowiec. Scenografię opracowała p. Agata Solarz – Rybicka wraz
z uczennicami klasy II TOR.  Program artystyczny miał na celu propagowanie postawy staszicowskiej „bycia narodowi użytecznym”. Przybliżał on sylwetkę patrona szkoły Stanisława Staszica, który zajmuje miejsce w grupie wybitnych Polaków. Nie było bowiem, na przełomie XVIII i XIX stulecia, dziedziny życia publicznego, do której nie wniósłby on trwałego wkładu.
Po pierwszej części obchodów jubileuszowych odbyło się XXIV Ogólnopolskie Sympozjum Szkół Staszicowskich. Miało ono charakter naukowy
i dotyczyło „Wychowawczych aspektów działalności Ogólnopolskiego Klubu Szkół Staszicowskich w latach 1987 – 2012”.  W części tej głos zabrali znawcy działalności patrona naszej szkoły i laureaci 19. edycji konkursu wiedzy o Stanisławie Staszicu i Jego epoce.
Po południu w stąporkowskim amfiteatrze wystąpiła Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego pod batutą Grzegorza Melimaka i ppłka Adama Czajkowskiego. Mieszkańcy gminy Stąporków mogli usłyszeć najpopularniejsze utwory wojskowe oraz rozrywkowe. Nawidowni jubileuszowego koncertu obecna była kompozytorka Katarzyna Gärtner.
Następnego dnia, tj. 22 czerwca 2012r. zaproszeni goście z ponad 20 szkół staszicowskich wzięli udział w wycieczce zorganizowanej pod hasłem „Szlakiem Stanisława Staszica po Ziemi Koneckiej”.

Nasza strona wymaga plików cookie. Korzystając z niej, zgadzasz się na używanie przez nas tych plików.

Zaloguj się do swojego konta

Nie pamiętaszHasła ?

Zarejestruj się na stronie!